Złoty cień Królewca- 2019


UWAGA Można już wysyłać zgłoszenia do Kaliningradu na festiwal zabytkowej motoryzacji. Termin zgłoszeń upływa 31 marca
Formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej:

zgłoszenie na festiwal (klik)

Pierwsze informacje odnośnie zlotu zabytkowych pojazdów w Kaliningradzie w maju 2019

Witamy na międzynarodowym festiwalu samochodów zabytkowych „Złoty cień Królewca- 2019”!

W dniach 24-26 maja 2019 roku komitet organizacyjny festiwalu samochodów zabytkowych „Złoty cień Królewca”, administracja okręgu miejskiego „Miasto Kaliningrad” oraz Rada miejska deputowanych Kaliningradu planują przeprowadzenie wielkiego przedsięwzięcia z udziałem samochodów zabytkowych. Festiwal zostanie przeprowadzony również w centrum Kaliningradu, jak i na terenach najważniejszych historycznych miejsc Obwodu Kaliningardzkiego.

Festiwal według zaistniałej tradycji przeprowadza się w ciągu  trzech dni: piątek, sobota, niedziela. W skład programu wchodzi:

– mistrzostwo prowadzenia samochodów zabytkowych (to są prawdziwe zawody sportowe, wyniki uczestników  liczy się  za pomocą stopera);

– teatralizowany „Konkurs elegancji” (kierowcy występują w strojach, określających epokę swojego pojazdu);

– wystawa historyczna;

Wszystkie imprezy odbędą się na pięknym historycznie znaczeniowym terenie Kompleksu rozrywkowego „Rezydencja Królów” z widokiem na zabytkowe fortyfikacje obronne  starego Królewca – Wał Litewski. I to wszystko w obecności kilku tysięcy widzów!

 Następnego dnia, 26 maja, uczestnicy festiwalu spróbują swoje siły podczas 55-kilometrowego rajdu. Jego punkt końcowy – miasto Tapiau (obecny Gwardiejsk Obwodu Kaliningradzkiego).

Tapiau – to jedna z  kluczowch miejscowości w historii Prusów Wschodnich, która została założona w 1255 roku przez króla Bohemii Ottokara II na miejscu połączenia dwóch rzek Dejmy i Pregoły. Tapiau jest godny uwagi, bo przez długi czas pozostawał na przekroczeniu podstawowych szlaków handlowych, łączących Europę z ziemiami wschodnimi i północnymi.  Właśnie w Zamku Tapiau przechowywano tajne archiwa Zakonu Niemieckiego i Wielkiego Mistrza. Ale najbardziej znany Tapiau jest ze słynnych ludzi, którzy tu się zatrzymywali i mieszkali – książę Austrii Albrecht i przyszły król Anglii Henryk IV, wielki astronom Mikołaj Kopernik oraz rosyjski car Piotr I. Tu został uroczyście chrzczony według obrzędu katolickiego książę litewski Witold, a w 1807 miasto zostało okupowane przez wojska Napoleona Bonapartego. Francuzi w tym mieście panowali sześć lat.

Tapiau został ojczyzną niemieckiego malarza Ernsta Mollenchauera. Ale najbardziej zasłynęło miasto z tego, że tu został urodzony, wyrósł i rozpoczął swoją drogę twórczą słynny artysta – impresjonista Łowis Korint (1858-1925), prace którego teraz są we wszystkich dużych galeriach artystycznych świata.

W trakcie wycieczek pieszych po mieście uczestnicy festiwalu zobaczą zamek Zakonu z XIII wieku, kościół z 1694 r. z dzwonnicą w kształcie ostrosłupu, dom artysty Łowisa Korinta, owijany tajemnicami hotel „Czarny orzeł”, egzotyczny „Dom kotów” oraz zabytkowy ratusz ze znanym muzycznym zegarem na wieży.

Końcowy etap festiwalu odbędzie się w średniowiecznym zamku Łangendorf, gdzie uczestnicy rajdu mogą odpocząć przed powrotem do domu, posmakować pyszne dania i desery, spróbować egzotyczne koktajle, zrobić zdjęcia pamiątkowe i pozostawić swoje podpisy na oficjalnej fladze festiwalu „Złoty cień Królewca” 2019 r.

Kto może wziąć udział w festiwalu?

Zapraszamy uczestników na historycznych samochodach zabytkowych do 1955 roku produkcji. Gorąco pragniemy udziału w festiwalu pojazdów, które zostały wyprodukowane przed Drugą Wojną Światową.

Decyzje odnośnie samochodów, które wychodzą poza określone ramki wiekowe, przyjmuje się indywidualnie po wysłaniu dodatkowych informacji, zdjeć samochodu i wypełnieniu zgłoszenia.

Robimy szczególny akcent na wieku pojazdu, ponieważ nasz festiwal – to rekonstrukcja historyczna, odtwarzająca wizerunek dawnego wschodnio-pruskiego miasta Królewiec.

Co my, jako organizatorzy, możemy gwarantować:

– rezerwacja pokoi i zakwaterowanie w dobrym, nie drogim hotelu z parkingiem strzeżonym i stołem szwedzkim na śniadanie (nocleg opłacają sami uczestnicy);

– pomoc w uzyskaniu wizy rosyjskiej – wydział stosunków międzynarodowych administracji Kaliningradu przygotowuje i wysyła zaproszenia, kontroluje proces odebrania  wiz;

– bezpłatne wycieczki objazdowe  i zwiedzanie muzeów;

– zwycięzcy w 12-tu kategoriach dostaną specjalne puchary i dyplomy w imieniu Głowy Kaliningradu i  Prewodniczącego Rady miejskiej.

Waruki dla uczestników:

dobry nastrój;

– chęć do udziału w zawodach i konkursach;

– pojazd określonej epoki

 

 

Z poważaniem,

Autor projektu festiwalu „Złoty cień Królewca” Jurij Grozmani  

 

1 października 2018 roku